tips

Tipy na výlety - Jamné

Inspirujte se tipy na výlety v této samosprávě nebo se podívejte na výlety v jiném městě či obci.


Rytířsko
Osada
Bývalé rytířské sídlo uprostřed lesů, 11km SV od Jihlavy. Rozcestí turistikých značených cest. Poblíž hlavní Evropské rozvodí a rozsáhlá prameniště kvalitní pitné vody.
Více informací
Rytířsko
Pumptrack v Polné

V Polné naleznou bikeři adrenalinovou dráhu. Takzvaný pumptrack s terénními nerovnostmi vznikl úpravou pozemku s rozlohou 1 400 metrů čtverečních v městském rekreačním a sportovním areálu u rybníka Peklo pod zámkem.
U rybníka Peklo vznikla roku 2023 pumpreacková dráha, tedy trasa pokrytá asfaltem, na které jezdci na kole místo šlapání používají jako hnací sílu "pumpování", tedy pohyb nahoru a dolů. Je to zábava, jen se na tom musí člověk naučit jezdit, chytit rytmus. Pak už jede bez šlapání.

Pumptrack vyžaduje promyšlenou konstrukci, správné rozvržení, rozměry překážek a jejich přesnou modelaci. Tyto požadavky jsou nezbytné pro bezchybnou funkčnost a dokonalé jízdní vlastnosti každého sportoviště. Pumptrack v Polné postavila firma Dirty Parks.

 

Více informací
Pumptrack v Polné
Zoo Jihlava

Zoologická zahrada Jihlava je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.
Je zde k vidění přes 200 druhů exotických zvířat, včetně řady druhů v přírodě ohrožených vyhubením. Nechybí ani celá řada zajímavých expozic – Tropický pavilon, africká vesnice Matongo, asijský parčík Hokkaido, jihoamerická Hacienda Escondido, expozice medvědů malajských – Malay medan, Shetlandské ostrovy, Himalay a pavilony šelem a další.

Před areálem hlavního vstupu se nachází parkoviště pro motorizované návštěvníky. V areálu návštěvník najde jak poučení tak i odpočinek a relaxaci – např. občerstvení na několika místech v areálu, obchod se suvenýry, dětský koutek s obřím tobogánem a další. Jsou jenom některá z řady lákadel… V posledních letech prochází zoo výrazným rozvojem, vznikají originální expozice a návštěvník se tak může těšit vždy na něco nového. Řada akcí v průběhu roku umožňuje nahlédnout do zoo pokaždé jinak. Přesvědčit se o tom můžete sami…

Více informací
Zoo Jihlava
Jihlavské podzemí

Jihlavské podzemí je druhou největší sítí podzemních chodeb na území České republiky, hned po Znojemském podzemí. Celková délka činí 25 km.

Za třicetileté války, jedna z chodeb vedoucích až za hradby města, sloužila jako úniková. Chodby vznikly vzájemným propojením sklepů, které byly od konce 13. století raženy ve skále, mnohdy ve třech patrech pod sebou a sloužily k uskladnění piva, zásob potravin a řemeslných výrobků. V nejhlubším místě vede trasa 12 metrů pod povrchem, unikátem je fosforeskující chodba.

Vstup do podzemních prostor najdete v na adrese Hluboká 1 (v sousedství knihovny).

Více informací
Jihlavské podzemí
Přírodní rezervace Štamberk a kamenné moře

Lokalita nedaleko Telče s výskytem kamenných polí kolem zříceniny hradu Štamberk je významná výskytem geomorfologických jevů – skalních výchozů s projevy mrazového zvětrávání a balvanovým proudem.
Přímo za vsí Lhotka poblíž Telče se zvedá kopec, na jehož úpatí se nachází přírodní rezervace Kamenné moře, a na jeho vrcholu zřícenina hradu Štamberk. Při cestě ke hradu uvidíte různě velké balvany rozeseté po celém lese, časté jsou i borůvkové porosty a houbaře potěší nějaký ten úlovek. Narazit zde můžete na řadu vzácných rostlin, například samorostlík klasnatý, plicník tmavý či věsenku nachovou. Ze zvířat zde žije ještěrka obecná, zmije obecná či výr velký.

Ze Lhotky vede ku hradu zelená turistická trasa. Zřícenina Štamberk zahrnuje pozůstatky gotického panského sídla, které bylo zbudováno v druhé polovině 13. století Jaroslavem ze Šternberka. Hrad obehnaný dvojitým příkopem nebyl již od první poloviny 15. století obýván, neboť byl v průběhu husitských válek zničen a postupně chátral. Dodnes se z památkově chráněného objektu dochovaly relikty obvodových zdí paláce a terénní nerovnosti.

Více informací
Přírodní rezervace Štamberk a kamenné moře
Cyklostezka Přibyslav – Sázava

Město Přibyslav se rozhodlo k výstavbě cyklostezky využít více než 100 let starou železniční trať, jejíž vlastník provoz pro vysoké náklady ukončil. Cyklostezka byla možností, jak návštěvníkům zachovat toto výjimečné místo.

Stezka vede romantickou trasou bývalé železniční trati v délce téměř 9 kilometrů, prochází půvabným prostředím biokoridoru horního toku řeky Sázavy, typickou krajinou Vysočiny – lesem, polem i kolem skalních stěn. Cyklostezka vybudovaná pomocí dotace z ROP Jihovýchod je vhodná pro cykloturisty, in-line bruslaře, vozíčkáře, pěší turisty a v zimě slouží běžkařům. Na stezce jsou zřízena dvě větší odpočinková místa s lavičkami, se stolky a s jednoduchým zastřešením, také se stojany na kolo. Po cestě si můžeme na informačních tabulích přečíst podrobnosti o cyklostezce, okolních obcích a historii železniční trati. Nová cyklostezka má šířku tři metry a je, až na atmosféru dokreslující dřevěné lávky, celá asfaltová. Vede po rovině, proto je přijatelná i pro malé začínající cyklisty.

Cyklostezka začíná v Přibyslavi u vlakového nádraží a končí na okraji obce Sázava na křižovatce se silnicí 352. V Sázavě můžeme pokračovat vedlejšími ulicemi obce k vlakovému nádraží (stanice Sázava u Žďáru) a zpět do Přibyslavi se vrátit vlakem.

Více informací
Cyklostezka Přibyslav – Sázava
Obludiště Dolní Pěna

Největší habrové bludiště ve střední Evropě se třemi kilometry cestiček a rozlohou 6000 m². Takzvané Obludiště se rozkládá na ploše šest tisíc metrů čtverečních, na níž roste 12 tisíc keřů.
V Dolní Pěně u Jindřichova Hradce najdete největší keřové bludiště ve střední Evropě, který nabízí tři kilometry spletitých uliček mezi větvemi habru obecného. V Obludišti je schováno 6 dřevěných Oblud, které čekají na objevení. 

Cestu Obludištěm, která pro mnohé není úplně snadná, můžete vyzkoušet o prázdninách denně od 9 do 19 hodin (poslední vstup je v 18:00). Toho, že se už nevrátí ven, se nikdo bát nemusí – V obludišti jsou sos lavičky, odkud stačí zavolat o pomoc...
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/obludiste-dolni-pena

Více informací
Obludiště Dolní Pěna
Dalešická přehrada

Vodní nádrž Dalešice na řece Jihlavě byla dokončena v roce 1978. Nachází se asi 10 km jihovýchodně od Třebíče a dnes slouží mimo jiné k rekreačním účelům. Kolem vedou turistické trasy i cyklostezka, dá se tu koupat, plavit se na výletní lodi, kajacích i paddleboardech a ze souše či hladiny objevovat zříceniny hradů, tajuplné skalní útvary, ale třeba i hradisko z období neolitu. 

Lodě a koupání u Dalešické přehrady
Po Dalešické přehradě vyplouvá za každého počasí a v každé roční době loď Horácko. Má několik přístavišť (Koněšín, Třesov, kemp Wilsonka), nabízí kratší i delší trasy a nalodit se na ni můžete i s kolem. Poplujte třeba ke skalní dominantě Halířka nebo k majestátní Wilsonce.

Kromě toho si tu můžete půjčit single i double kajaky, šlapadla a malé loďky a plavit se na vlastní pěst. Je to čarokrásné!

Dalešická přehrada je oblíbená mezi rybáři, ale jsou tu i pláže, kde se dá parádně lenošit a koupat se. Oblíbená je třeba travnato-písčitá pláž pod Koněšínem nebo hartvíkovická pláž, která je součástí kempu Wilsonka.

Turistika, cyklistika a krásné výhledy
A co při procházce nebo vyjížďce kolem přehrady uvidíte? Například pozoruhodnou skálu Vztyčený prst, která má tvar mohutného prstu vynořeného z vodní hladiny, vysokou skálu Halířka s vyhlídkou či překrásnou Wilsonovou skálu s vyhlídkou a zbytky hradu Kokštejna. Ta byla původně vysoká 100 metrů, po vybudování přehrady byla ale téměř do poloviny zatopena.

 Atraktivní je také zřícenina hradu Kozlov ze 14. století. Původně stál na skalním ostrohu nad řekou Jihlavou, po dokončení přehrady ale tento ostroh obklopila voda a hrad se tak ocitl na ostrově. Dnes se k jeho zbytkům dá dostat pouze na loďce.

K další zřícenině hradu – hradu Holoubek – vás dovede červená turistická značka. V jeho blízkosti se tak nachází Dvořákova vyhlídka, která nabízí krásný výhled právě na hrad Kozlov a meandr přehrady. Vidět tu také můžete Plešický vodopád, který je až 2 metry vysoký.

Historie je tu ale ještě mnohem pestřejší a dávnější. Už v době neolitu se nad údolím Jihlavy tyčilo hradisko s čtyřúhelníkovým půdorysem velkým až 260 × 70 metrů. V současnosti je hradisko zaplaveno, ale je-li hladina nízká, jeho větší část nad ni vystupuje. 

Více informací
Dalešická přehrada
Hrad Lipnice nad Sázavou

Jeden z nejmohutnějších českých hradů byl založen kolem r. 1310. Nabízí procházku monumentální středověkou architekturou, archeologickou expozicí, zbrojnicí, kaplí a sklepením s hlubokou hradní studnou. Jedinečné jsou i výhledy do okolí. Ve městě pobýval i spisovatel Jaroslav Hašek, můžete navštívit jeho domek i vidět jeho hrob. Hrad je otevřen od dubna do října.

Více informací
Hrad Lipnice nad Sázavou